شازده احتجاب

 

باید کاری بکنی که کار باشد ، کاری که اقلا یک صفحه از تاریخ را سیاه کند . تفنگ را بردار و برو کنار  نرده های باغ و یکی را که از آن طرف ردمی شود ، نشانه بگیر و بزن . بعد هم بایست وجان کندنش را تماشا کن . اما اگر ازکسی بدت آمد ، اگر دیدی که طرف دارد یک بیت شعر را غلط می خواند و یا بینی اش را می گیرد و یا حتی پایش را گذاشته است روی سکوی خانه ی تو تا بند کفشش را ببندد ،‌مأذون نیستی سرش را نشانه بگیری . انتخاب طرف هر چه بی دلیل تر باشد ، بهتر است . کسی که برای کشتن یک آدم دنبال بهانه می گردد هم قاتل است ، هم دروغگو . تازه دروغگویی که می خواهد سر خودش کلاه بگذارد .

...

وقتی آدم به تاریکی نگاه می کند ،به آنجا ،می داند که چه چیزها می تواند باشد ،اما نمی داند چه ها می گذرد. برای همین است که در تاریکی خیلی خبرهاست. شبهایی که دیر وقت می آمدم می دانستم کنار پنجره نشسته است، توی تاریکی...به تاریکی نگاه می کرده و ... و شاید اصلن در تمام آن مدت فخرالنساء چشم هایش را بسته بوده و یا خواب بوده و... و توی خواب...؟

...

فخرالنساء می گفت:"اینها که کار نشد، خودت را داری فریب می دهی . باید کاری بکنی که کار باشد ،کاری که اقلا یک صفحه از تاریخ را سیاه کند . تفنگ را بردار و برو کنار نرده های باغ  و یکی را که از آن طرف رد میشود ،نشانه بگیر و بزن.بعد هم بایست و جان کندنش را نگاه کن. اما اگر از کسی بدت آمد ، اگر دیدی طرف دارد یک بیت شعر را غلط می خواند و یا بینی اش را می گیرد و یا حتی پایش را گذاشته  است روی سکوی خانه ی تو تا بند کفشش را ببندد ،ماذون نیستی سرش را نشانه بگیری .انتخاب طرف هرچه بی دلیل تر باشد بهتر است .کسی که برای کشتن یک آدم دنبال بهانه می گردد، هم قاتل است و هم دروغگو ،تازه دروغگویی که می خواهد سر خودش کلاه بگذارد . اگر خواستی بکشی دلیل نمی خواهد .باید سر طرف ، سینه ی طرف را هدف بگیری و ماشه را بچکانی ،همین.ببین،از اجداد والاتبار یاد بگیر . وقتی شکار پیدا نمی کردند آدم می زدند. بچه ها را حتی... می ایستادند و نگاه می کردند ،به دست و پاهایش که جمع می شد و تکان می خورد و به آن چشم هایی که خیره به آدم نگاه می کرد."


عنوان: شازده احتجاب

نویسنده: هوشنگ گلشیری

ناشر: نیلوفر

سال نشر: چاپ سیزدهم 1381

شماره صفحه: 120 ص.

موضوع: داستان‌های فارسی - قرن 14

 

  
نویسنده : لی‌لی کتابدار ; ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱