حالا این هم از زندگی ما

 

 

دکتر گفت: راستش مغز قشنگی داری.

گفتم: ممنونم.

هر چند عجیب ترین تعریفی بود که در کل زندگی ام شنیده بودم. دلم می خواست به پدرم زنگ بزنم و به او بگویم مردی سفید پوست هست که فکر می کند مغز قشنگی دارم. اما نمی توانستم به او چیزی بگویم، چون مرده بود. به زن و بچه هایم گفتم حالم خوب است. ماجرای مغز قشنگ را به مادر و خواهر - برادرهایم هم گفتم. به دوستانم هم گفتم. اما هیچ کدامشان آن قدر بلند نخندیدند که اگر پدرم زنده بود، می خندید.

...

چمدان کافکایی من

چند سال پیش، پس از آنکه از سفر لس آنجلس به خانه ام در سیاتل برگشتم، کیفم را  باز کردم و یک سوسک مرده یافتم، که در گوشه ای از چمدان، جوراب کثیفی کفنش شده بود. فکر کردم گندش بزنن. بهمون حمله شد. لباس ها، کتاب ها، کفش ها، وسایل اصلاح را به چمدان برگرداندم، به خیابان بردمش و محتویاتش را توی پیاده رو خالی کردم. آماده بودم هر سوسک دیگری را که قاچاقی سفر کرده بود زیر پا له کنم. اما فقط همان یک سوسک بود، بی جان و خشک. توی پیاده رو که افتاد، خم شدم تا نزدیک تر شوم. پاهایش زیر بدن جمع شده بود. سرش در زاویه ای غم انگیز یکوری شده بود. غم انگیز؟ بله، غم انگیز. چه کسی تنهاتر از یک سوسک جدا از همنوعانش است؟ به خودم خندیدم. با سوسک مرده همدردی می کردم. فکر کردم گذشته اش چه می تواند باشد؟ چطور وارد چمدان من شده؟ کجا؟ هتل لس آنجلس؟ قسمت بار هواپیما؟ هنگام مرگ، ترس را تجربه کرد؟ تنهایی؟ دلهره ی وجودی؟

 

 

***

 

 عنوان: حالا این هم از زندگی ما

نویسندگان: شرمن الکسی/ هنری راث/ گیرمو مارتینز/ شارلوت پرکینز گیلمان/ جان آپدایک/ بن لوری/ جی. جی. بالارد/ الگرا گودمن

مترجم: گروه مترجمین نیکا

ناشر: نشر نیکا

سال نشر: چاپ اول، 1390

صفحه: 167 ص.

شمارگان: 1650 نسخه

موضوع: داستانهای انگلیسی- قرن 20 م.- مجموعه ها

قیمت: 35000 ریال

مندرجات: رقصهای جنگ/ خدای داستان نویسی/ جهنم بزرگ/ کاغذ دیواری/ گشتی با ایلیزن/ تلویزیون/ خود زندگی نامه‌ی جی.جی. ب./ زندگی نو


  

  
نویسنده : لی‌لی کتابدار ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱