وسواس فکری

همه ترس های وسواسی در ذهن شما شکل می گیرد. در کارکردنم با "انو" دریافته ام که سه خصلت، ویژگی تقریبا همه افراد است: خلاقیت، تجسم و هوش بالاتر از میانگین.

خلاقیت، به این دلیل که هسته مرکزی خلاقیت " چه می شود، اگر ... ؟ " است. شما در پرسیدن " چه می شود، اگر ... ؟" خبره هستید. تجسم، قابلیت اندیشیدن به موضوعی است با چنان آشکاری و وضوحی که حقیقی به نظر رسد. افراد خودشان را تا حد مرگ می ترسانند. و اما در مورد هوش، اگر کسی مقدمه اساسی ترس های " انو" ی شما را بپذیرد، شیوه های پیچیده ای که ابداع کرده اید، منطقی هستند.

این خصلت ها به روش هایی آن قدر گوناگون در خدمتتان زاید هستند که شاید مورد تحسین شما باشند. بسیاری از شما کسانی هستید که دوستان برای گرفتن توصیه و اندرز به شما مراجعه می کنند. آنان این کار را به دلیل آنکه شما فردی فهمیده هستید انجام می دهند. و شما فردی فهیم هستید، زیرا وقتی به حرف های دیگران گوش می سپارید، می توانید واقعیت خودتان را به حال تعلیق درآورید و به گونه ای خلاقانه قضاوت کنید که تجسم در موضع دوست خود قرار گرفتن چگونه است.

اما خلاقیت چیزی نیست که بتوانید روشن و خاموشش کنید و یا تنها برای سرگرمی مورد استفاده قرارش دهید. " چه می شود، اگر ... ؟" های خلاقیت بر هر چیزی تمرکز دارد، که برای شما مهم است، چه بیماری ها، مرگ اعضای خانواده، ماهیت وجود خداوند باشد، یا قابلیت خشونت شما. خلاقیتتان شما را به آنجا می کشاند که هر نوع تفکری همچون باران بر سرتان ببارد. و این طبیعی است، یعنی، به هر فکری اندیشیدن طبیعی است، حال مهم نیست به نظرتان چقدر عجیب یا نامعقول باشد. این گونه افکار است که به نگرانی وسواسی مشغله های ذهنی عمده بدل می شود.


عنوان کتاب:  وسواس فکری (شناخت اختلال نگرانی وسواسی)

نویسنده: جاناتان گریسون

مترجم: اصغر اندرودی

ناشر: نشر دایره

سال نشر: چاپ دوم، 1391

صفحه: 480 ص.

موضوع: وسواس-- درمان--به زبان ساده

شمارگان: 750 نسخه

قیمت: 125000 ریال

  
نویسنده : لی‌لی کتابدار ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ بهمن ۱۳٩۱