شبانه ها

 
- مثل این است که تو ده سال بعد از دوران بلوغ هنوز هم مثل بچه ها رفتار کنی. و کماکان به رفتارت ادامه می دهی در حالی که به مرز پنجاه سالگی رسیده ای.
- من فقط چهل و هفت ساله هستم ...
امیلی با صدایی بلندتر از حد، به منی که سمت راستش نشسته بودم گفت: " منظورت چیست که فقط چهل و هفت سالت است؟ فقط چهل و هفت سال. همین فقط زندگی ات را خراب کرده ریموند. فقط، فقط، فقط. فقط دارم نهایت تلاشم را می کنم. فقط چهل و هفت سال. خیلی زود می بینی که رسیدی به شصت و هفت سال و فقط داری دور خودت می چرخی و تلاش می کنی یک سقف لعنتی پیدا کنی که بالای سرت باشد."


( صفحه 54)

 ...

- اگر قبل از این با تو روراست نبودم برای این بود که با خودم هم صادق نبودم. اما حالا که دارم از بیرون به قضیه نگاه می کنم می بینم که می توانم بهتر تجزیه و تحلیل کنم. من به تو گفتم پای کسی در میان نبود اما این، تمام حقیقت نبود. دختری هست، خیلی سن داشته باشد سی سالش است. او نگران آموزش کشورهای در حال توسعه و  تجارت جهانی منصفانه است. واقعا جذابیت نداشت و چیز دیگری داشت که جایگزینش بود؛ کمال گرایی منحصر به فردش که هنوز جای توجه داشت. یادآور این بود که همه ی ما، اوایل این جوری بودیم. یادت هست ری؟

- متاسفم چارلی اما من چیز خاصی در مورد کمال گرا بودن تو یادم نمی آید. راستش تو کاملا خودخواه و لذت جوی بودی ...

- بسیار خب، شاید من قبلا آدم لاابالی و لاقیدی بودم؛ بیشتر ِ ما این جوری بودیم. اما معمولا آدم دیگری وجود داشته، درون ِ من، منتظر بوده تا خودش را نشان دهد. همان شخصیت، چیزی است که مرا به سمت او کشید ...

- چارلی، این کِی بود؟ یعنی این اتفاق کی افتاد؟

- کِی، چه اتفاقی افتاد؟ کدام اتفاق؟

- این رابطه.

- رابطه ای وجود نداشت ... این که دنبال آدمی مثل او بودم، کسی که بتواند من ِ دیگر مرا بِکشد بیرون؛ منی که دارد دست و پا می زند ....

( صفحه 78)

 

 

عنوان: شبانه ها ( پنج داستان ِ موسیقی و شب)

نویسنده: کازوئو ایشی گورو

مترجم: علی رضا کیوانی نژاد

ناشر: نشر چشمه

سال نشر:چاپ اول 1388 - چاپ سوم 1390

شمارگان: 1500 نسخه

شماره صفحه: 223 ص.

موضوع: داستان های انگلیسی - قرن 20 م.

قیمت: 75000 ریال

لینک ناشر: http://www.cheshmeh.ir/book/%D8%B4%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7.htm

/ 0 نظر / 313 بازدید