پل های مدیسون کانتی

 

حالا شکی ندارم که از مدت ها پیش، من و تو به سوی هم کشیده می شدیم. گرچه هیچ یک از ما پیش از آشنایی، دیگری را ندیده بود، اما ورای بی خبری ما، نوعی ندای درونی به ما اطمینان می داد که هم دیگر را خواهیم دید، مانند دو پرنده تنها که به حکم تقدیری آسمانی بر فراز دشت های بزرگ پرواز می کنند، ما هم تمام این سال ها و در تمام مدت زندگی مان به سوی هم در حرکت بودیم

( صفحه 33)

تجزیه و تحلیل کُل را نابود می کند. بعضی چیزها، چیزهای اسرارآمیز در کل یک معنا دارند. اگر به جزییات آن ها نگاه کنی، از بین می روند.

( صفحه 48)

 

فرانچسکا: به نظر می رسد کار جالبی دارید!

رابرت: همین طور است. کارم را خیلی دوست دارم. جاده را دوست دارم و هم چنین ساختن عکس ها را.

عبارت ساختن عکس ها توجه فرانچسکا را جلب کرد: پس عکس ها را می سازید، نمی گیرید؟

- بله! لااقل خودم این طور فکر می کنم. بین عکاسی غیرحرفه ای که آخر هفته عکس می گیرد و کسی که از این راه امرار معاش می کند، فرق است. عکسی که می گیرم دقیقا آن چیزی که تعیین شده نیست. سعی می کنم آن را طوری از کار در آورم که بازتابی از ضمیر و روحم باشد. می کوشم در تصویر ویژگی های شعری بیابم. مجله سَبک و خواسته های خود را در نظر دارد و اغلب نظر من با نظر سردبیر مخالف است. با این که در نهایت، آن ها تصمیم می گیرند که چه چیزی باید چاپ شود و چه چیزهایی دور ریخته شود این موضوع آن ها را می رنجاند. فکر می کنم آن ها خوانندگان خود را بهتر می شناسند ولی دلم می خواهد گاه به من شانس بیشتری می دادند. این، مشکل امرار معاش از طریق هنر است. شما همیشه با بازار طرف هستید و بازار، پرهیاهو، طبق سلیقه ی عمومی شکل می گیرد.بازار بیش از هر چیز ذوق هنری را از بین می برد.

( صفحه 58)

 

افراد مدیسون کانتی درباره ی مسائلی این گونه صحبت نمی کردند. صحبت آنها بیشتر درباره آب و هوا، ارزش مزارع، تولد نوزادها، مراسم عزاداری و برنامه‌های دولت و تیم های ورزشی بود. آن ها درباره هنر یا رویا حرف نمی زدند. آن ها درباره واقعیت هایی که موسیقی را خاموش و رویا ها را در محفظه نگاه می داشت صحبت می کردند.

( صفحه 60)

 

رابرت به اجاق اشاره کرد و گفت: غذا چه بوی خوبی دارد! بوی ... آرامش.

فرانچسکا به عبارت او فکر کرد و از خود پرسید: مگر می شود چیزی بوی آرامش بدهد؟

حق با او بود. بعد از آن همه آشپزی با گوشت خوک و درست کردن استیک و کباب بریان برای خانواده، این غذا بوی آرامش می داد. هیچ خشونتی با مواد غذایی آن همراه نبود، جز بیرون کشیدن سبزیجات از خاک. سبزیجات به آرامی می پخت و بوی آرامش می پراکند. آرامش بر آشپزخانه حاکم بود.

( صفحه 62)

 

***

 

عنوان: پل های مدیسون کانتی

نویسنده: رابرت جیمز والر

مترجم: منصوره وحدتی احمد زاده

ناشر: انتشارات افراز

سال نشر: چاپ اول 1389

شمارگان:1100 نسخه

شماره صفحه: 168 ص.

موضوع: داستان های آمریکایی- قرن 20 م.

قیمت: 40000 ریال

 

/ 0 نظر / 136 بازدید