چگونه از کتاب خود مراقبت کنیم؟

 

مخاطرات ناشی از حضور کودکان و مهمان ها نسبتا آشکار است. ولی هر صاحب کتابی، کسانی را می شناسد که از امانت گرفتن برخی از این کتاب ها بدشان نمی آید. در این گونه زمینه ها، قضاوت و داوری بر عهده خود صاحبان کتاب است. از یک سو، امانت دادن کتابی خواندنی به یک دوست عملی دلپذیر است و از سوی دیگر احتمالا رنگ آن کتاب - و یا دقیقا همان رنگ و روی اولیه آن- هیچ گاه دیده نخواهد شد.
به علاوه همه می دانند که هیچ کس یک کتاب امانتی را نمی خواند. این نوع کتاب ها که در یک لحظه گذرا در صدر جدول کتاب های پرفروش قرار داشتند، مدتی عاطل و باطل گوشه ای خاک می خورند تا زمانی که فراموش شده، گم و گور شوند و یا در قفسه ای جای بگیرند؛ یعنی تا زمانی که امانت دهنده فراموش کند که این کتاب را از چه کسی امانت گرفته است. در این گونه موارد نیز اگر امانت دهنده در مقام یادآوری امر برآید، معمولا جز شرمندگی متقابل حاصلی نخواهد داشت؛ امانت دهنده از آن جهت که دوستی را تحت فشار قرار داده و امانت گیرنده نیز از آن روی که فرصت نکرده کتاب را بخواند و یا فراموش کرده که آن را کجا گذاشته است.
حکایت شده که روزی بر یک برد انگلیسی مهمانی وارد شد. در حالی که لرد کتابخانه خود را به مهمان نشان می داد، وی پرسید آیا او کتاب هایش را امانت نیز می دهد؟ لرد پاسخ داد که " فقط ابلهان کتاب خود را امانت می دهند " و در ادامه افزود: " تمامی این کتاب ها روزی به ابلهانی چند تعلق داشتند."
اصولا امانت دادن کتاب کار خطایی است. جای خالی کتاب در قفسه آنی از نظرتان محو نخواهد شد. اگر هم در نهایت امانتی برگردد، شکل و شمایل رضایت بخشی نخواهد داشت. علاوه بر این، امانت دادن کتاب نه فقط از چند غازی که شاید به پدیدآورنده کتاب می رسد کم می کند، بلکه امانت گیرنده را نیز از آشنایی با لذت ِ ترتیب دادن یک مجموعه خصوصی محروم می کند. از همه این ها گذشته، اگر این دوست به راه کتاب خریدن بیفتد، شاید روزی فرا برسد که شما نیز از او کتاب به امانت گیرید!


***

عنوان: چگونه از کتاب خود مراقبت کنیم؟
نویسنده: مایکل دیردا
مترجم: ترجمه در نشریه جهان کتاب
ناشر: موسسه فرهنگی- هنری جهان کتاب
سال نشر: چاپ اول 1384 - چاپ پنجم 1394
شمارگان: 500 نسخه
شماره صفحه: 40 ص.
موضوع: کتاب -- نگهداری و مرمت
قیمت: 30000 ریال

 

 

/ 0 نظر / 541 بازدید